Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
24 شهریور 1401

چگونه چرم اصلی و قلابی را تشخیص دهیم؟ تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست؟

همه چیز در رابطه با تشخیص چرم قلابی از اصلی!

اگر قصد خرید یک محصول چرم را دارید باید با اصول تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی آشنا باشید تا خریدی خوب را تجربه کنید در این مقاله 5 روش مهم تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی را به شما آموزش می‌دهیم.

چرم یکی از قدیمی‌ترین و اصلی‌ترین مواد اولیه برای تولید کیف‌، کفش و کت محسوب می‌شود. انسان‌ها، سالیان درازی است که به خاطر نرمی، دوام و کیفیت چرم، از آن برای پوشش خود استفاده می‌کنند. در حقیقت اگر می‌خواهید محصولی را برای سال‌ها با همان زیبایی و کیفیت اولیه در اختیار داشته باشید، انتخاب محصولات چرم بهترین گزینه برای شماست.

تا به حال شده که قصد خرید محصولی با چرم طبیعی را داشته باشید اما به اشتباه چرم مصنوعی را انتخاب کنید؟ احتمالاً در این موارد بسیار ناراحت و ناامید شده‌اید؛ چون علاوه بر اینکه پول خود را هدر داده‌اید، محصول مورد علاقه شما نیز عمر زیادی نخواهد داشت. حتی ممکن است باعث آسیب به سلامتی شما شود. هرچند تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی نیاز به تجربه دارد؛ ولی با استفاده از برخی روش‌ها می‌توانید تا حدودی از کیفیت و نوع چرم، اطلاعاتی را کسب کنید. در مقاله امروز نوین چرم قصد داریم پنج روش مهم تشخیص چرم اصل از چرم مصنوعی را آموزش دهیم که مطمئناً برای شما مفید خواهد بود.

حس لامسه

برای تشخیص چرم طبیعی از پلاستیک باید بدانید که چرم اصل دارای سطحی نرم و لطیف است اما برخی از انواع چرم مصنوعی که از جنس پلاستیک هستند، هنگام لمس، سفت و خشن هستند.

چرم طبیعی براساس نرمی و استحکام، به سه دسته چرم سبک، چرم نیمه‌سنگین و چرم سنگین تقسیم‌بندی شده است. ما در چرم بلاگ در مقاله‌ای انواع چرم و تفاوت بین آنها را به طور کامل توضیح داده‌ایم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خیس کردن چرم

تماس زیاد و مداوم با آب، باعث آسیب رسیدن به چرم طبیعی می‌شود و حتی ممکن است باعث ایجاد لکه بر روی آن شود. اما استفاده از چند قطره آب روش خوبی برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی است. چرم به طور طبیعی قابلیت جذب آب را دارد. بنابراین می‌توانید چند قطره آب را روی چرم بریزید و چند دقیقه منتظر بمانید. درصورتی که آب روی چرم باقی ماند، کالای شما از چرم مصنوعی ساخته شده است.

واکنش به حرارت

چرم مصنوعي خيلي سريع در مقابل حرارت جمع مي‌شود و در حال سوختن بوي خاصي متصاعد شده و دود سياه رنگي ايجاد مي‌كند و خاكستر باقي‌مانده از آن سفت و خشك است. در حالي كه یک چرم خوب در مقابل حرارت ديرتر جمع مي‌شود و ديرتر آتش مي گيرد و در حال سوختن بويي مشابه سوختن موی بدن متصاعد شده و دود سفيد رنگي ايجاد مي‌كند و خاكستر باقي‌مانده نیز نرم و پودري است.

بوی چرم

چرم را بو کنید. بوی چرم طبیعی همان بوی بدن حیوان است؛ در صورتی که چرم مصنوعی، بوی پلاستیک می‌دهد.  همچنین اگر چرم، بد ساخته شده باشد بوی بدی به همراه دارد. البته ممکن است با استفاده از خوشبو کننده‌های مخصوص، بوی پلاستیک را از چرم مصنوعی رفع کنند.

آتش زدن چرم برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

این شیوه تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی بیشتر مناسب کسانی است که در حوزه تولید محصولات چرمی فعالیت می‌کنند. این افراد برای شناخت انواع چرم روش‌های مختلفی دارند که یکی از آن‌ها آتش زدن یک تکه چرم است.

اگر چرم واقعاً اصل و بسیار با کیفیت باشد در اثر تماس با آتش شعله‌ور نمی‌شود. بلکه آتش گرفته و بسیار آرام آرام و به‌تدریج می‌سوزد. همچنین بویی که در اثر سوختن چرم به مشام می‌رسد می‌تواند در تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی یا تقلبی راهنمای بسیار خوبی باشد. چون بوی چرمی که اصل سوخته می باشد، بویی طبیعی است. درحالی‌که چرم مصنوعی در اثر سوختن بویی شبیه به بوی پلاستیک یا مواد نفتی می‌دهد.

تا کردن چرم

چطور چرم مرغوب را تشخیص دهیم؟ کافی است محصول چرمی مورد نظر خود را کمی تا کنید. اگر تا شود بعد از این که باز شد رد تا روی آن باقی می‌ماند. به این حالت در اصطلاح دو پوست شدن چرم گفته می‌شود. در واقع چرمی که اصل باشد بعد از تا شدن و باز شدن در ناحیه تا شده کمی برجستگی پیدا می‌کند. این در حالی است که چرم مصنوعی در اثر تا شدن برجسته یا دو پوست نخواهد شد.

چرم مصنوعی چیست؟

چرم مصنوعی از مواد پلیمری یا پلاستیکی به نام پلی اورتان یا همان PU و PVC تولید و ساخته می‌شود. برای تولید چرم مصنوعی از دو روش تَر و خشک استفاده می‌شود که هر کدام از این روش‌ها شرایط مربوط به خود را دارند. می‌توان گفت علت اصلی تولید و استفاده از چرم مصنوعی که به آن چرم صنعتی یا غیرطبیعی هم می‌گویند، گران قیمت بودن چرم طبیعی است.

چرم طبیعی چیست؟

چرم طبیعی یا اصلی معمولاً به صورت مستقیم با روش دباغی پوست خام حیواناتی مثل گاو، گوسفند، بز، مار و … به دست می‌آید. در روش دباغی یا همان چرم سازی در ابتدا پوست حیوانات را آماده سازی و پرداخت می‌کنند؛ چراکه ممکن است دچار فساد شده و از بین برود. سپس این پوست را برای ساخت چرمی پایدار، منعطف و قوی به دباغ‌ خانه منتقل می‌کنند تا عملیات دباغی روی آن انجام شود. در این عملیات که توسط مواد گیاهی و به صورت فیزیکی و شیمیایی صورت می‌گیرد، نه تنها خصوصیات و ویژگی‌های اصلی چرم تغییر نمی‌کند، بلکه از لحاظ سطح رویی جهت مقاومت در برابر نفوذ میکرو ارگانیسم‌ها نیز عملیات مقاوم سازی روی چرم صورت می‌گیرد.

مهمترین روش هایی که برای شناخت چرم اصلی وجود دارد عبارتند از:

 1. تست قطره آب
 2. بررسی لایه‌های محصول چرمی
 3. بررسی پرزهای چرم
 4. دیدن حفره‌های سطحی چرمی
 5. بررسی لبه‌های محصول چرمی
 6. دقیق نگاه کردن به طرح روی سطح چرم
 7. تا کردن چرم
 8. بوییدن چرم
 9. تست پارگی
 10. آتش زدن چرم
 11. سوراخ نشدن چرم

مزایا چرم طبیعی چه چیزی است؟

چرم یک ماده طبیعی است. چرم ماده‌ای جاذب، تعریق ناپذیر و منعطف است، به همین دلیل در تابستان و زمستان قابل استفاده است. چرم تحریکات و تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌ها را کاهش می‌دهد، اگر کفش‌های چرمی بپوشید، پاهایتان بوی کمتری خواهند گرفت. کفش‌های چرمی با اشکال مختلف پا سازگاری و قالب‌گیری بهتری پیدا می‌کنند و این به این دلیل است که چرم انعطاف‌پذیرتر و کشسان‌تر از مواد مصنوعی است. چرم در برابر باران مقاوم است و می‌تواند ضد آب باشد. در زمستان، کفش‌های چرمی دمای پاهای شما را حفظ می‌کنند و اجازه نمی‌دهند سرمای زیادی به داخل کفش شما نفوذ کند. کفش چرمی در صورت تمایل قابل تعمیر است. کفش های چرمی دوام بیشتری دارند و کمتر از مواد مصنوعی فاسد می‌شوند، تخمین زده می شود که حداقل 4 سال طول عمر مفید دارند.

کلام پایانی….

برای افزایش مهارت‌های خود در تشخیص چرم مصنوعی در مقابل چرم واقعی، زمانی را صرف مقایسه چرم‌هایی کنید که می‌دانید تقلبی هستند و چرم‌هایی را که می‌دانید اصل هستند. با تمرین می‌توانید ببینید که آیا قطعه‌ای که می‌خرید واقعاً ارزش دارد یا خیر. در پایان، وقتی یاد بگیرید چرم واقعی و تقلبی را تشخیص دهید، از پول و دردسر زیادی برای مراقبت از چرم صرفه جویی خواهید کرد .

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تولیدی و پخش پوشاک عمده استایل با حدود نیم قرن تجربه در صنعت پوشاک همواره کوشیده است تا یکی از بهترین های این صنعت باشد.در تولیدی پوشاک عمده استایل تمام کالا ها از فیلتر های خاصی رد شده اند و بر این اساس تمامی محصولات پوشاک در عمده استایل با ضمانت فروش ارائه می شود.در عمده استایل خرید ها بصورت حضوری و غیرحضوری امکان پذیر می باشد.

 

کلیه حقوق ای سایت متعلق به عمده استایل می باشد

بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user