Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
22 مرداد 1401

سالمندان در لباس پوشیدن این نکات را رعایت کنند!

محققان به این نتیجه رسیده‌اند نوع لباس سالمندان می‌تواند روی سلامت فرد سالمند و اطرافیانش، تاثیر بسزایی داشته باشد. به‌همین‌دلیل، در این قسمت و به‌طور خلاصه، به مهم‌ترین نکاتی که باید درباره نوع پوشش این عزیزان به آنها توجه شود، اشاره می‌کنیم…

● مناسب فصل باشد

لباس سالمندان باید متناسب با فصل باشد. معمولا برخی از سالمندان، به‌خصوص آقایان، دوست دارند بیشتر وقت‌ها با لباس‌های رسمی در مجالس و محافل حاضر شوند. لباس‌های رسمی هم معمولا گرم و سنگین هستند و استفاده مداوم از آنها در فصل‌ها و روزهای گرم سال، می‌تواند باعث گرمازدگی و کم‌آبی بدن آنها بشود بنابراین انتخاب نوع لباس با توجه به فصلی که در آن قرار داریم، برای سالمندان اهمیت زیادی دارد.

● شاد باشد

بهتر است رنگ لباس سالمندان شاد باشد. رنگ‌های تیره‌ای مانند مشکی یا سرمه‌ای برای لباس‌های آنها، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. این رنگ‌ها می‌توانند باعث مکدر شدن روحیه افراد سالمند بشوند. سفید، صورتی و سایر رنگ‌های روشن، می‌توانند انتخاب مناسبی برای لباس افراد مسن باشند. پیراهن‌های ساده یا راه‌راه و چهارخانه با ترکیب رنگ‌های روشن (برای آقایان) و لباس‌های طرح‌دار یا گلداری که زمینه روشنی دارند (برای خانم‌ها)، می‌توانند در بالا بردن روحیه سالمندان عزیز، موثر باشند.

● تنوع داشته باشد

لباس سالمندان باید تنوع داشته باشد. بهتر است خود فرد سالمند، لباس‌هایش را انتخاب کند و تنوع رنگ و طرح لباس‌های وی به نحوی باشد که بتواند برای مراسم و مکان‌های مختلف، لباس‌های متنوعی انتخاب کند. تنوع در نوع پوشش، باعث می‌شود سالمندان روحیه بهتری در طول روز داشته باشند.

● پوشیده باشد

لباس سالمندان باید به‌اندازه کافی پوشیده باشد. از آنجا که امکان ابتلا به سرطان پوست در سالمندان بیشتر است به آنها و خانواده‌شان توصیه می‌کنم لباس‌هایی تهیه کنند که کاملا از پوست بدن آنها در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کند و آن را بپوشاند. لباس افراد سالمند حتما باید قسمت‌هایی از بدن آنها مانند دست‌ها یا گردن را که به‌طور مستقیم با نورآفتاب در تماس است،‌ بپوشاند.

● طبیعی باشد

لباس زیر سالمندان باید از الیاف طبیعی باشد. بهترین جنس لباس‌های زیر که می‌توان برای افراد سالمند انتخاب کرد، لباس‌هایی با جنس کتان یا نخ است. به‌دلیل اینکه قدرت الاستیکی یا کششی پوست افراد سالمند خیلی کم است و پوست آنها حالت شکنندگی دارد، استفاده از لباس‌هایی که با پارچه الیاف مصنوعی و پلاستیکی مانند پلی‌اکریل تهیه‌ شده‌، می‌تواند باعث ایجاد حساسیت‌ و بثورات پوستی در این گروه از افراد شود.

● بدون اجبار

سالمندان را مجبور به پوشیدن لباس‌های موردنظر خودتان نکنید. متاسفانه گاهی فرزندان لباس‌هایی با طرح و مدل و رنگ‌هایی خاص برای پدر و مادر سالمند خود می‌خرند و آنها را وادار به پوشیدن آن لباس‌ها می‌کنند. این کار می‌تواند نوعی احساس لجبازی در نپوشیدن برخی لباس‌ها را در افراد سالمند به وجود بیاورد بنابراین بهتر است هنگام خرید، خود سالمندان را همراه ببرید و نظرشان را در مورد رنگ و طرح لباس بپرسید و دست آنها را در انتخاب نوع پوششان (البته با توجه به نکته‌هایی که گفتیم) باز بگذارید.

● بدون استفاده از شوینده های قوی لباس را بشوید

باید از شوینده‌های مناسب برای شستن لباس سالمندان استفاده شود. برخی از شوینده‌ها موادشیمیایی بسیار قدرتمندی دارند و اگر مقدار بسیار اندکی از این مواد داخل لباس‌ها باقی بمانند، می‌توانند باعث ایجاد برخی ضایعات پوستی در بدن سالمندان بشوند. به‌همین‌دلیل توصیه می‌شود لباس سالمندان به‌خصوص لباس‌های زیر آنها را با شوینده‌هایی مانند صابون یا شامپوی کودکان که کمتر ایجاد حساسیت می‌کنند و موادشیمیایی و قلیایی کمتری دارند، بشویید.

● بدون وسواس

سالمندان نباید از یک لباس به‌طور وسواس‌گونه، استفاده کنند. متاسفانه برخی از سالمندان به‌طور وسواس‌گونه علاقه شدیدی نسبت به یکی از لباس‌های خود پیدا می‌کنند. علاقه شدید به این لباس خاص، ممکن است به مراسمی که سالمند برای اولین بار آن لباس را پوشیده است، مربوط باشد. مثلا برخی از سالمندان به لباسی که در مراسم ازدواج فرزندانشان پوشیده‌اند، علاقه دارند، برخی به لباس دامادی‌شان و برخی دیگر به لباسی که اولین روز کاری یا هنگام بازنشستگی به تن داشته‌اند، علاقه نشان می‌دهند و مدام اصرار به پوشیدن آنها دارند. استفاده مداوم از یک لباس، می‌تواند باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن شود و مشکلات جسمی خاصی را برای فرد سالمند به وجود بیاورد. از طرف دیگر، پوشیدن بیش از حد یک لباس می‌تواند روی روحیه خود فرد سالمند و اطرافیان او تاثیر منفی بگذارد بنابراین به آنها یا اطرافیانشان توصیه می‌شود یک لباس تقریبا شبیه به رنگ و طرح آن لباس خاص خریداری و از آن استفاده کنند.

چگونه سالمند خود را خوشتیپ کنیم؟

اینکه شما می‌خواهید شیک به نظر برسید راه ساده و آسانی را در پیش دارید. سعی می‌کنید لباس‌­های مختلفی را با هم ست و هماهنگ کنید. اما در مورد سالمندان این مورد کمی چالش برانگیز است.

همان­طور که برای فرزندتان لباس های مناسب و خوش‌رنگ انتخاب می‌کنید و در نظر دارید که فرزند شما در سنین مختلف در جوامع مختلف شیک به نظر برسد، باید برای خوش پوشی در سالمندان خود هم برنامه‌ای داشته باشید. در واقع اینکه سالمند شما خوش پوش است و آراسته به نظر می‌رسد یا خیر، به شما بستگی دارد. به شمایی که پرستار سالمند یا شخصی هستید که وظیفه نگهداری از او را برعهده دارید.

آراستگی و شیک پوشی در سالمندان فقط به لباس تن او بستگی ندارد. موهای کوتاه و آراسته، صورت اصلاح شده و مرتب، لباس­های تمیز، اتو شده و متناسب با هم، کفش های واکس خورده و تمیز می‌تواند در روحیه سالمند تاثیر زیادی بگذارد.

خیلی از زمان‌ها بوده که احساس ناخوشایندی داشته‌ایم. اما با یک دوش گرفتن، تمیز و مرتب شدن حال بهتری نسبت به خودمان و محیط پیدا کرده‌ایم. سالمند هم همین احساس را خواهد داشت. زمانی که سالمند به موقع استحمام کرده، موهایش مرتب و شانه شده، لباس های مرتبی به تن کرده و از حالت ژولیده و آشفته خارج شده، مسلما حس بهتری پیدا خواهد کرد و شادتر خواهد بود.

سالمند برای اینکه این دوران را به خوبی پشت سر بگذارد نیاز دارد هم از نظر جسمانی و هم از نظر روحی و عاطفی به او توجه و رسیدگی شود.

یکی از روش‌­های روحیه دادن به سالمند شرکت کردن در مهمانی و مجالس است. دیدن چهره­‌های آشنا که با کمال احترام با او رفتار می‌شود، می‌تواند تاثیر مثبتی در روحیات و خلق و خوی سالمند داشته باشد.

 • در نظر گرفته‌اید که سالمند خوش پوش شما در این مهمانی­‌ها با چه لباسی باید ظاهر شود؟
 • دوست دارید که سالمندتان چگونه به نظر برسد؟
 • چه لباس مجلسی و مهمانی برای او مناسب است؟
 • آیا او در این لباس اذیت نمی‌شود و راحت است؟

به دلیل مهم بودن این قضیه تصمیم داریم شما را با نکاتی آشنا کنیم که بتوانید رازهای خوش پوشی در سالمندان را با توجه به موقعیت های مختلف داشته باشید.

خوش پوشی در سالمندان آقا چگونه است

شاید اگر از ما پرسیده شود که یک آقای مسن می‌تواند شیک و خوش لباس به نظر برسد یا خیر، قطعا به بازیگران مسن هالیوودی فکر خواهیم کرد. اما مطمئن باشید که سالمند شما هم می‌تواند به شیکی و آراستگی آن‌ها باشد. یکی از مهم­ترین نکات این است که آقایون سالمند باید متناسب با سن و سال خود لباس بپوشند. مثلا پوشیدن لباس های کژوال مناسب این افراد به خصوص برای مهمانی‌ها نیست. پوشیدن یک کت و شلوار خوش رنگ و متناسب با اندام سالمند، می‌تواند به شدت در جذابیت او تاثیرگذار باشد.

 • کت و شلوار قد را کمی بلندتر نشان می‌دهد، برآمدگی شکم را کاور می‌کند و سالمند شما را به شدت کلاسیک و جذاب نشان می‌دهد.
 • کت و شلوار را با کفش رسمی مردانه هماهنگ کنید. قطعا پوشیدن کت و شلوار با کفش‌های اسپرت جلوه زیبایی نخواهد داشت.
 • در بین کفش‌های رسمی مردانه سعی کنید، جنس نرمی را انتخاب کنید تا راحتی سالمند را فراهم کنید. پوشیدن کفش هایی که جنس های متفرقه دارد و استاندارد نیست می‌تواند به پاها و کمر سالمند آسیب بزند. در این حالت سالمند زودتر خسته شده و نیاز به استراحت بیشتری پیدا خواهد کرد.
 • کت و شلوار سالمند را با یک پیراهن رنگ روشن، تمیز و اتو کشیده هماهنگ کنید. بهترین جنس برای پیراهن مردانه سالمندان، نخی یا نخ پنبه است. به دلیل تماس مستقیم پیراهن با پوست لطیف، نازک و حساس سالمندان، باید در انتخاب جنس آن دقت کنید. لباس های نخ پنبه تقریبا حساسیت ایجاد نکرده و به پوست سالمندان آسیب نمی‌زند.
 • پیراهن های نخ پنبه به بدن سالمند نمی‌چسبد، احساس خفگی در او ایجاد نکرده و موجب برقراری جریان هوا بین بدن و محیط بیرون می‌شود. در نتیجه پوست او نفس می‌کشد و سالمند اذیت نخواهد شد.
 • پیراهن های مردانه مدل‌های مختلفی دارد. اما متناسب­‌ترین آن برای سالمندان، نوعی است که یقه بلندی دارد. یقه های بلند چین و چروک های گردن سالمند را می‌پوشاند. در نتیجه اعتماد به نفس سالمند را افزایش می‌دهد. فقط این نکته را به یاد داشته باشید که یقه لباس باید به خوبی اتو شود.
 • کت و شلوار را باید با کمربند هماهنگ کنید. اما شاید بستن کمربند برای سالمند خوشایند نباشد و باعث اذیت او شود. در صورتی که انتخاب سالمند شما، کمربند است می‌توانید آن را از جنس چرم انتخاب کنید که موجب حساسیت پوستی و آلرژی برای او نشود. اما می‌توانید کت و شلوار را بدون کمربند و با یک ساسبند یا دو بندی ست کنید. سالمند با ساسبند راحتی بیشتری را احساس خواهد کرد. در هر صورت نظر سالمند را بپرسید که با کدام یک احساس راحتی بیشتری دارد.
 • در مهمانی هایی که در فصل زمستان برگزار می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم برای خوش پوشی در سالمندان از جلیقه برای لباس سالمند استفاده شود. جلیقه باید همرنگ و متناسب با رنگ کت و شلوار باشد. جلیقه علاوه بر اینکه می‌تواند تکمیل کننده تیپ سالمند باشد، بدن سالمند را در فصل زمستان گرم نگه داشته و پهلو­های او را از سرما محافظت می‌کند.
 • جوراب هم یکی از مهم­ترین لباس هایی است که سالمند باید در انتخاب آن دقت کند. فارغ از اینکه رنگ جوراب چه باشد که با کت و شلوار انتخابی هماهنگ شود، جنس جوراب اهمیت زیادی دارد. یکی از نکات مراقبتی در سالمندان، توجه به سلامت پا است. پا قلب دوم انسان و ستون بدن است.
 • در انتخاب جنس جوراب به شدت وسواس به خرج دهید. کش جوراب نباید خیلی سفت باشد. چرا که موجب کاهش خون­رسانی به پا و خارش در آن ناحیه خواهد شد. جوراب هایی با جنس پلاستیکی، موجب بروز حساسیت و آلرژی در سالمند می‌شود. پاها در جوراب هایی که پلاستیکی است به شدت عرق کرده و اذیت می‌شوند. در نتیجه بهترین جنس جوراب برای سالمندان، جوراب های نخی است.
 • همانطور که برای خودتان چندین دست لباس در کمد لباس­تان قرار داده‌اید که در موقعیت های مختلف بتوانید متناسب با شرایط و محیط حاضر شوید، سعی کنید برای سالمند خود نیز، چندین دست کت و شلوار داشته باشید، به شخص سالمند حق انتخاب دهید و به سلیقه او احترام بگذارید.

خوش پوشی در سالمندان خانم چگونه است

احتمالا بانوان سالمند شیک پوشی را دیده‌ایم. سالمند شما هم می‌تواند به شیکی همان خانم‌ها باشد که از دیدن ظاهر آن­ها لذت می‌برید.

برای اینکه سالمند خانم را برای یک مهمانی آماده کنید باید نکات مهمی را در نظر بگیرید.

بانوان دوست دارند همیشه صورت تمیز، آراسته و با آرایش هر چند ملایمی داشته باشند. این تمایل در سنین بالاتر از بین نرفته و احتمالا دوست دارند از سبک خاصی از آرایش استفاده کنند. سعی کنید آرایش ملایم را برای صورت سالمند انتخاب کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تولیدی و پخش پوشاک عمده استایل با حدود نیم قرن تجربه در صنعت پوشاک همواره کوشیده است تا یکی از بهترین های این صنعت باشد.در تولیدی پوشاک عمده استایل تمام کالا ها از فیلتر های خاصی رد شده اند و بر این اساس تمامی محصولات پوشاک در عمده استایل با ضمانت فروش ارائه می شود.در عمده استایل خرید ها بصورت حضوری و غیرحضوری امکان پذیر می باشد.

 

کلیه حقوق ای سایت متعلق به عمده استایل می باشد

بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user