Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

کالاها

دسته بندی ها

Iconly/Bulk/Close Square بستن

کالاها

دسته بندی ها

detail-blog
30 مرداد 1401

ویژگی های پارچه لمه و کاربرد آن!

پارچه لمه را بشناسید!

پارچه لمه از جمله مهم‌ترین و معروف‌ترین پارچه‌های لباس مجلسی است که طرفداران بسیاری دارد و نقش مهمی در دوخت لباس‌های مجلسی ایفا می‌کند. پارچه لمه پارچه‌ای کشی و ریزش دار است که برای دوخت لباس‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پارچه ریز بافت بوده، سطحی صاف دارد و لطافت آن افراد بسیاری را به سمت خود جذب کرده است

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که پارچه لمه دارد این است که به دلیل ضخامت پوششی کامل برای بدن ایجاد کرده و همین امر سبب شده که نیازی به اضافه کردن آستر در هنگام دوخت لباس نباشد و شرایط راحت‌تری را برای افراد فراهم آورد.

انواع پارچه لمه را بدانید!

پارچه لمه انواع گوناگون دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

 • پارچه لمه مجلسی:

پارچه لمه مجلسی عموما برای مجالس رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع پارچه با رنگ‌بندی‌های گوناگون طراحی شده است و با ترکیبی از نخ‌های رزدار، درخشان‌تر از سایر پارچه‌ها به نمایش در می‌آید.

 • پارچه لمه نگین‌دار:

پارچه لمه نگین‌دار به دلیل تنوع در طرح و استفاده از انواع نگین‌های رنگین، طرفداران بسیاری را سمت خود جذب کرده است.

 • پارچه لمه شنی:

پارچه لمه شنی در میان مدل‌های گوناگون پارچه لمه همچون لمه مجلسی، پارچه لمه نگین‌دار و… می‌تواند زیبایی بی‌نظیری به شما هدیه دهد و کمک کند با به یک فرد خوش پوش تبدیل شوید.

پارچه لمه شنی، دوختی بسیار جذاب داشته و سبب می‌شود زیبایی تنخور لباس شما صد چندان شود. به همین دلیل است که این نوع پارچه بسیار پر طرفدار بوده و لباس‌های شب متعددی با آن دوخته می‌شوند.

این پارچه به این دلیل لقب شنی به خود گرفته است که همچون شن، دانه دانه بوده و به زیر دست می‌آید که همین امر می‌تواند آن را جذاب‌تر از پارچه‌های عادی نشان دهد. البته باید تاکید کنیم که سمتی از پارچه که با بدن تماس دارد، دارای لطافت منحصر به فردی است و ویژگی شنی مانند آن تنها مختص ظاهر پارچه می‌شود و هیچ آزاری برای پوست افراد به دنبال ندارد.

رنگ بندی‌های متعدد پارچه لمه چیست؟

پارچه لمه دارای رنگ بندی‌های متنوعی است که با توجه به کارکرد و رنگ آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در انتخاب رنگ پارچه لمه عموما افرادی که لاغر اندام هستند رنگ‌های روشن را انتخاب کرده و افرادی که به نسبت درشت‌ اندام‌تر هستند رنگ‌های تیره تر را برمی‌گزینند تا لباس بر تنشان بهتر نشان داده شود. پیشنهاد می‌دهیم اگر اندام درشتی دارید از رنگ‌های مشکی، قهوه‌ای، طوسی، کرم تیره و نمونه‌هایی از این دست استفاده کنید اما اگر اندام شما ایده‌آل است، هیچ محدودیتی برای خود قائل نشوید و هر رنگی که به نظرتان جذاب‌تر است را انتخاب نمایید.

در مورد بلندی پیراهن مجلسی هم باید بگوییم که اگر شما قدی بلند دارید، بهتر است از پیراهن کوتاه استفاده کرده و اگر قد کوتاه دارید پیراهنی با پارچه‌ای که ریزش بیشتری دارد، همچون لمه با ظاهری ماکسی و بلند، قد شما را بلندتر نشان می‌دهد. در واقع برای بلندتر نشان دادن خود باید پیراهن ماکسی با پارچه لمه به همراه کفش پاشنه بلند بپوشید تا زیباییتان بیش از پیش به نمایش گذاشته شود.

ریزش اکلیل پارچه لمه طبیعی است یا خیر؟

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌هایی که بسیاری از مصرف کنندگان این پارچه دارند این است که چرا هنگام شست و شوی اولیه پارچه لمه، بخشی از اکلیل‌های آن می‌ریزند. باید بگوییم این امر طبیعی است زیرا در شست و شوی اولیه پارچه، اکلیل‌های اضافی از بدنه پارچه جدا می‌شوند و اکلیل‌های اصلی روی لباس باقی مانده و مدت‌ها طول خواهد کشید تا تمامی آنها از سطح پارچه پاک شوند. در واقع پارچه لمه ماندگاری بسیاری دارد و اکلیل‌های موجود در سطح آن تا سال‌های سال باقی خواهند مانند.

برش پیراهن لمه را مد نظر قرار دهید

برش پیراهن با پارچه لمه، یک امر بسیار مهم است که هنگام دوخت پیراهن مجلسی باید به آن توجه داشته باشید. در واقع شما باید هنگام سفارش دوخت لباس مجلسی با پارچه لمه دقت کنید که لباس میبایست ایرادات اندامی شما را بپوشاند پس برش، مدل و نوع دوخت لباس خود را به گونه‌ای انتخاب کنید که زیبایی صد چندان داشته باشد.

از طرف دیگر باید توجه کنید که کاربرد پارچه لمه به دوخت پیراهن مجلسی خلاصه نمی‌شود بلکه می‌توان از این پارچه جهت دوخت بلوز و دامن زنانه نیز استفاده کرد.

تاثیر طرح و جنس پارچه در زیبایی لباس

همان طور که می‌دانید پارچه از نظر طرح، رنگ، نقش و جنس دارای مدل‌های گوناگونی است که با توجه به خواست و نیاز مشتری انتخاب می‌شود و می‌تواند توسط خیاط، ظاهری متفاوت به خود بگیرد. باید بدانید هر کدام از این ویژگی‌ها مخصوص یک استایل ویژه است و توجه به تناسب آنها می‌تواند زیبایی یک لباس را تضمین کند.

در واقع می‌توان گفت هر طرح و الگویی مخصوص جنس پارچه خاصی بوده و برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور نمونه نمی‌توان برای یک لباس شب، پارچه‌ای اسپرت استفاده کرد، از همین رو انتخاب جنس پارچه بسیار اهمیت دارد. همان طور که پیش‌تر ذکر شد پارچه لمه، پارچه‌ای مناسب برای لباس‌های رسمی است به همین دلیل باید توجه کنید برای داشتن لباس مجلسی شیک و زیبا این پارچه می‌تواند با شما همراه شده و کمک کند لباسی در خور شان داشته باشید.

ویژگی‌های پارچه لمه در چیست؟

اگر بخواهیم از ویژگی‌های پارچه لمه بگوییم باید لیستی بلند بالا از آن تهیه کنیم تا شما قانع شوید آن را برای دوخت لباس مجلسی خود انتخاب کنید. نمونه این ویژگی‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • ضخامت و عدم نیاز به آستر
 • عدم آبرفت
 • عدم رنگ پریدگی
 • ریزش بالا و لَختی منحصر به فرد
 • مناسب برای لباس مجلسی
 • مناسب برای اندام‌های گوناگون
 • رنگ بندی متنوع
 • لطافت منحصر به فرد
 • تنخور زیبا
 • عدم نیاز به اتوکشی
 • و…

نحوه مراقبت و نگهداری از پارچه لمه را بدانید!

پارچه لمه نیز مانند هر پاچه دیگری برای آن که مدت طولانی ماندگار باشد و زیبایی خود را حفظ نماید، نیاز به مراقبت‌ها و بهره‌گیری از روش شست و شوی اصولی و درست دارد. برای آن که بتوانید این پارچه را ماندگار کرده و مدت طولانی از آن بهره‌مند شوید، باید نکات ریز را مورد توجه قرار دهید:

 • پارچه لمه قابلیت شست و شو با ماشین لباسشویی را دارد؛ البته باید تاکید کنیم برای این کار حتما باید آب ماشین لباسشویی را بر روی درجه حرارت ملایم تنظیم کنید زیرا آب داغ می‌تواند حالت کشسانی آن را از بین برده و سبب آسیب دیدگی آن شود. از طرف دیگر باید تاکید کنیم اگر لباس شما بیش از حد برایتان اهمیت دارد، میبایست برای شست و شو، آن را به مراکز خشکشویی بسپارید تا از حفظ سلامت آن مطمئن شوید و بتوانید بارها و بارها از آن استفاده کنید.
 • یه هیچ عنوان از مایع سفید کننده استفاده نکنید زیرا این ماده می‌تواند اکلیل‌های روی پارچه لمه را خیلی زودتر از حالت عادی از بین ببرد و زیبایی آن را تحت تاثیر قرار دهد.
 • به هیچ عنوان از اتو استفاده نکنید. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پارچه لمه این است که چروک نمی‌شود و نیازی به اتو ندارد. داغی اتو نیز برای این پارچه بسیار آسیب رسان است، از همین رو پس از شست و شو آن را به صورت صاف پهن کنید تا علاوه بر خشک شدن، زیبایی آن نیز حفظ گردد.

پارچه لمه چگونه تولید میشود؟

به طور سنتی، پارچه لمه با طلا تولید می‌شد. طلا را به صورت نوارهای بلند و نازک درمی‌آوردند و به دور نخ ابریشم به عنوان نخ اصلی می‌پیچیدند. در بسیاری از موارد، طلای مورد استفاده برای تولید لمه با فلزات دیگر مانند نقره ترکیب می‌شد تا مقاومت و دوام آن بهبود یابد. با این حال ترکیب طلا با نقره باعث می شد که آلیاژ به دست آمده به مرور زمان لکه‌دار شود و از زیبایی لباس‌های اصیل طلا بکاهد.

امروزه تولیدکنندگان منسوجات به طور کلی نخ لمه‌ی طلا را با نوعی پلاستیک شفاف می‌پوشانند تا مقاومت آن افزایش یابد و از لکه‌دار شدن آن جلوگیری شود. با این وجود هنوز هم استفاده از آلیاژهایی حاوی طلا و نقره برای بهبود دوام نخ لمه رایج است.

پارچه‌های طلایی تا اواسط قرن بیستم مستعد لکه‌دار شدن بودند، اما با پوشش‌های مشابه نقره مانند پلاتین تا حدود زیادی این مشکل برطرف شد. در بعضی موارد، پارچه لمه با پیچیدن این فلزات گرانبها به دور پنبه یا یک الیاف مصنوعی ساخته می‌شود. استفاده از الیافی غیر از ابریشم در تولید پارچه‌ لمه بسیار رایج است. همچنین این نوع لمه معمولا دارای آلومینیوم رنگی است که دور الیاف اصلی مصنوعی پیچیده شده و با پلاستیک پوشانده شده است. این نوع پارچه‌ی لمه در مقایسه با پارچه لمه اصل بسیار ارزان قیمت است، اما بسیاری از ویژگی های مفید پارچه‌ی اصل را ندارد.

نحوه‌ی شست‌وشوی پارچه لمه چگونه است؟

شستن لباس‌های لمه با دست روشی مطمئن‌ و ایمن‌ است. ۲ پیمانه از مایع شست‌وشوی لباس‌های حساس را به سینک پر از آب سرد اضافه کنید. به مدت ۳۰ دقیقه لباس را بخیسانید و سپس آن را آبکشی کنید. لباس‌های لمه را درون ماشین لباسشویی نیندازید و در صورت لزوم آن را به خشکشویی بسپارید. به هیچ وجه لباس لمه را درون خشک‌کن قرار ندهید. آن را به روی یک جای صاف و توری مانند پهن کنید و اجازه دهید خودش خشک شود. بهترین راه برای از بین بردن چین و چروک پارچه‌های لمه استفاده از حالت بخار است. به هیچ عنوان اتو را مستقیم بر روی آن قرار ندهید زیرا به دلیل الیاف فلزی که در آن به کار رفته است ممکن است به بافت پارچه آسیب وارد شود.

کلام آخر….

به عنوان یک جز جدایی‌ناپذیر در صنعت مد لوکس، پارچه لمه‌ی اصل به اندازه‌ی کمی در کارخانه‌های تولید پارچه و لباس واقع در پایتخت‌های مد جهان مانند شهرهای نیویورک، لندن یا میلان ساخته می‌شود. از طرف دیگر، پارچه‌ی لمه بدل، یک منسوج ارزان قیمت و مصنوعی است و در نتیجه بیشتر در چین تولید می‌شود که مرکز تولید پارچه‌های مصنوعی در جهان است.

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تولیدی و پخش پوشاک عمده استایل با حدود نیم قرن تجربه در صنعت پوشاک همواره کوشیده است تا یکی از بهترین های این صنعت باشد.در تولیدی پوشاک عمده استایل تمام کالا ها از فیلتر های خاصی رد شده اند و بر این اساس تمامی محصولات پوشاک در عمده استایل با ضمانت فروش ارائه می شود.در عمده استایل خرید ها بصورت حضوری و غیرحضوری امکان پذیر می باشد.

 

کلیه حقوق ای سایت متعلق به عمده استایل می باشد

بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز